Masaż chiński Tui Na

Tui Na jest „pełnoprawną” dziedziną Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, na równi z akupunkturą, ziołolecznictwem, dietetyką i Qigong. Opiera się na tych samych zasadach filozoficznych i teoretycznych, co cała Tradycyjna Medycyna Chińska.
Tak jak w innych dziedzinach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, istnieją różne szkoły Tui Na.
Tui Na praktykowana na Zachodzie, jest masażem leczniczym podobnym (zewnętrznie) do zachodniego masażu klasycznego, gdyż wiele technik jest podobnych. Jednak w przeciwieństwie do masażu zachodniego, Tui Na jest oparta na meridianach i punktach akupunkturowych, czym przypomina Shiatsu i akupresurę.
Tui Na wykorzystuje szeroki wachlarz technik masażu i manipulacji w celu przywrócenia harmonii przepływu Qi (energii) i usunięcia toksyn z organizmu (także emocjonalnych). Techniki mogą być delikatne i ale też dość twarde.
Zabieg Tui Na jest poprzedzony diagnozą według TMCh, a jednocześnie pomaga w postawieniu właściwej diagnozy w przypadku stosowania innych terapii, np. akupunktury.
W czasie sesji Tui Na terapeuta skupia się na konkretnym problemie, lecząc jego przyczyny, nie zapomina o całym pacjencie, dlatego po zakończeniu sesji pacjent zazwyczaj czuje się zrelaksowany i „doładowany” energetycznie. Jest to spowodowane przywróceniem harmonii w ciele pacjenta.
W celu zwiększenia skuteczności leczenia Tui Na stosowana jest często razem z moksą, bańkami chińskimi, Gua Sha. Może być też stosowana równolegle z akupunkturą i innymi terapiami.
Typowa sesja Tui Na trwa od 30 do 60 minut, a jej czas może się zmieniać w zależności od potrzeb i stanu pacjenta.
Wskazania do terapii Tui Na są dość szerokie, a więc większość chorób wewnętrznych, w tym choroby kobiece, problemy układu mięśniowo-szkieletowego, łagodzenie bólu i zwiększenie energii organizmu, poprawa funkcji układu odpornościowego, poprawa jakości snu i złagodzenie stresu, depresja, niepokój i rozdrażnienie.